CRI TÜRK Haber Turu - 29 Mart 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 29 Mart 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/CtoGgdxSRnc

● Esnafların sorunların çözümü konusunda ellerinden geleni yapmanın görevleri olduğunu dile getiren Erdoğan, "Ben bundan dolayı Ayşe hanımın girişimini ve bu konuda attığı adımı takdir ediyorum, tebrik ediyorum. Bu tabi bizim için bir görevdi, bu görevin bugün yerine geliyor olması benim için de ayrı bir mutluluk vesilesidir." dedi.
● İçişleri Bakanı Soylu "Bugün Avrupa ile yaşadığımız bu sürtüşme, Türkiye'nin rol dağılımına itirazı, yeni konumunu iyi anlama ve dünyaya iyi anlatabilme çabasıdır. Türkiye artık onların uydusu ve müttefiki değildir" dedi.
● Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarında hiç gereği yokken birkaç lira artış olduğunu belirterek, "Ortada spekülatörler var. Bunların maliye açısından canlarını yakacağız." dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, getirilmek istenen 'başkanlık sistemi'nde "Bakanlar Kurulu'nun olmayacağını" hatırlattı. "Neden hükümeti, Bakanlar Kurulu'nu kaldırıyoruz?" diye sordu.
● CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'un Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretle ilgili, "Biz mevcut süreçte Türkiye'deki referanduma dış müdahale olmasını istemeyiz" dedi.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, Yeni Zelandalı mevkidaşı Bill English'in daveti üzerine bu ülkeye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi. Li Keqiang'ın Yeni Zelanda ziyareti esnasında iki ülke arasında farklı alanlardaki işbirliğinde önemli neticeler elde edildi.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, sağlık hizmetlerinde, sağlık sigortasında ve ilaç sektöründeki reformların koordineli olarak derinleştirilmesi çağrısı yaptı.
● Çin'in Paris Büyükelçiliği, bir Çin vatandaşının Fransız polisince öldürüldüğü olayla ilgili gelişmeleri yakından izlediklerini, ülkedeki Çinlilerin güvenliklerinin ve yasal haklarının korunmasını istediklerini açıkladı.
● Çin'in Lioaning eyaletine bağlı Dandong kentinden Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) başkenti Pyongyang'a direkt uçak seferleri başladı. Uçak hattının açılışı, dün Pyongyang Sunan Uluslararası Havalimanı'nda yapılan törenle kutlandı.