CRI TURK Haber Turu - 29 Kasım 2016

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TURK Haber Turu - 29 Kasım 2016
Video Link: https://www.youtube.com/embed/w80KwWivhZE
● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Parlamentolar arası Kudüs Platformu Kudüs ve Süreci̇n Problemleri̇ Sempozyumu"nda konuşma yaptı.
● AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Buradan bütün muhataplara açık şekilde söylüyorum: Türkiye-AB gerginliğinden her iki taraf da kaybeder ama kim daha çok kaybeder derseniz; şüphesiz AB daha çok kaybeder. AB şunu bilsin, Türkiye ile iyi ilişkiler sürdürmek Avrupa'nın gelecekteki güvenliği açısından bir mecburiyettir." dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, artan şehit haberlerine dikkat çekti.
● MHP lideri Devlet Bahçeli, bir soru üzerine, 15 Temmuz terörizmi, darbe teşebbüsü veya kalkışma hareketinin kökü kazınıncaya kadar, PKK, PYD, DHKP/C, DEAŞ gibi terör örgütleri Türkiye'den atılıncaya kadar OHAL'in devam etmesi gerektiğini söyledi.
● Brezilyalı futbolcuları taşıyan uçak Kolombiya'da düştü. Brezilya 1. Lig takımı Chapecoenseli futbolcuların da bulunduğu uçakta 81 kişi vardı.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'deki Devlet Konuk Evi'nde BM'nin yeni dönem genel sekreterliğine seçilen Antonio Guterres ile bir araya geldi.
● Amerika'nın California eyaletinde üç camiye tehdit mektupları gönderildi.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, BM Genel Sekreteri seçilen Antonio Guterres'le görüştükten sonra düzenlen ortak basın toplantısında, BM'nin her şeyden önce barış ve kalkınmayı daha aktif bir şekilde hızlandırması gerektiği görüşünü dile getirdi.
● Kuzey Kore, Cuma günü hayatını kaybeden Küba eski Devlet Başkanı Fidel Castro için 3 günlük yas ilan etti.
● Çin ve Japonya'nın dışişleri ve savunma yetkilileri Beijing'de güvenlik diyalogu için bir araya geldi.
● Geçtiğimiz hafta çarşamba gününden cumartesi gününü kadar greve giden Lufthansa pilotları, bugün ve yarın da greve gitme kararı aldı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı, Singapur yönetimine Tek Çin politikasına sıkıca ve samimiyetle bağlı kalma çağrısı yaptı.
● İsviçre'de vatandaşlar sandık çıkış anketlerine göre ülkedeki nükleer santrallerin en geç 2029 yılına kadar devre dışı bırakılmasına karşı çıktı.
● Çin, denizlerdeki zorluk ve tehditlerin üstesinden gelinmesi için ülkelerin el ele vererek deniz güvenliğini güçlendirmesi gerektiğini duyurdu.