CRI TÜRK Haber Turu - 25 Temmuz 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 25 Temmuz 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/OEhbrYOfM1c

● Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Müslümanların artık kavgaya değil dayanışmaya, birbirine daha çok kenetlenmeye ihtiyacı var." dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dış politikanın ciddi bir iştir, iç politikaya malzeme edilmez, Türkiye'nin 80 Milyonun ortak ses çıkarması gereken bir alandır. İç politikaya malzeme edersen duvara toslarsın." dedi. 
● Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye bugün yeniden masaya oturuyor. Brüksel'de düzenlenecek siyasi diyalog toplantısında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Bakanı Ömer Çelik, AB kanadını ise Yüksek Temsilci Federica Mogherini ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn temsil edecek. 
● 15 Temmuz darbe girişiminden sonra KHK'lerle işlerinden uzaklaştırılan veya ihraç edilen kamu çalışanlarının itirazlarını değerlendirmek için kurulan OHAL İnceleme Komisyonu'na ilk hafta 17 bin başvuru yapıldı.
● Sosyal Güvenlik Kurumu, mali tatil sebebiyle prim ve hizmet belgelerinin verilme süresinin bugün (Salı) mesai saatinde sona ereceğini açıkladı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD'ye ait askeri gemi ve uçakların Çin'in deniz kıyılarına yaklaşarak gözlem yaptıklarını kaydederek bunun Çin'in deniz ve hava güvenliğini tehdit ettiğini belirtti.
● BRICS ülkeleri 7. ekonomi ve ticaret bakanları toplantısı 1-2 Ağustos günlerinde Çin'in Shanghai kentinde düzenlenecek.
● Çin-Tayland demiryolu projesinin bir an önce hayata geçirilmesi için iki ülke ortak çaba harcayacak. Çin-Tayland demiryolunun bir kolu olan Bangkok-Nakhon Ratchasima hattının bütçesi bu ayın ortalarında onaylandı.
● 2017 Çin Turizm Endüstrileri Fuarı 1-4 Eylül günlerinde Tianjin'de düzenlenecek. "Turizm şenliği ve iş birliği-ortak kazanç arenası" temalı fuarda, turizm ve ilgili sektörlerin kaynaşması, turizm teçhizatları imalat sektörünün inovasyonu ve gelişmesi hızlandırılacak.
● 19. Bitki Bilimi Konferansı bugün Guangdong eyaletinin Shenzhen kentinde başladı. Konferansta Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang'ın kutlama mesajları okundu.