CRI TÜRK Haber Turu - 19 Nisan 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 19 Nisan 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/JXIMGiBRb5A

● Başbakan Binali Yıldırım, "Milletin kabul ettiğini sen kabul etmezsen ne yazar. Millete fatura çıkaracağına başarısızlığı kendinde ara. Şimdi ana muhalefet partisine düşen, yaptıkları itirazın sonucunu beklemektir. Bunun aksine yapılacak her hareket, hukukun dışına çıkmak olacaktır. " dedi.
● Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington'a yapacağı ziyaretle ilgili, "ABD Başkanı Trump ile mayıs ayı içinde, NATO zirvesinden önce görüşmesi için bir tarih belirleyeceğiz." dedi.
● AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "AGİT'in tarafsız bir kurum olarak seçimlere ilişkin objektif ve güvenilir değerlendirme yapabilmesi için muhakkak bu kararları veren YSK ile temas kurması gerekirdi" dedi.
● CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Geçmişte hangi siyasi partinin kimliği içerisinde yer almışsa alsın, ya da herhangi bir siyasi kimliği olmayan, demokrasiden yana olan bütün yurttaşların birarada olmaları gerekiyor. Bizim buna ihtiyacımız var." dedi.
● Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Suriye'nin İdlib kentindeki kimyasal saldırının, ABD'nin çıkarına hizmet eden planlı bir provokasyon olduğunu belirtti.
● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Liu Yandong'u kabul etti. Erdoğan, görüşmede yaptığı konuşmada, öncelikle Liu Yandong'dan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e içten selamlarını iletmesini istedi. Erdoğan, son yıllarda Xi Jinping ile yaptığı görüşmelerle iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkilerinin gelişmesinin sağlandığını belirtti.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, başkent Beijing'de Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yi kabul etti. Li Keqiang, Mogherini ile yaptığı görüşmede, Çin-Avrupa ilişkilerindeki gelişmeyi takdirle değerlendirdi.
● Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Gazi Üniversitesi, "Çin İhtisas Kütüphanesi'nin açılışını dün gerçekleştirdi. Türkiye'yi ziyaret eden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong da açılış töreninde hazır bulundu.