CRI TÜRK Haber Turu - 14 Mart 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 14 Mart 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/ttK45YkJ-Os

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte'nin açıklamalarına cevaben, "Hollanda'daki beyefendi diyor ki, 'bu ülkenin patronu biziz'. Ben patron değilim zaten, benim ülkemin patronu millettir milet. Sen daha demokrasiyi öğrenememişsin." ifadelerini kullandı.
● Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Mülteciler meselesi, bütün bölgenin, coğrafyanın ortak sorunudur ve onlarında elini taşın altına koymaları gerekir. Biz bu çerçevede gerekirse gerekli adımları atarız ve mülteciler meselesinde takındığımız tavrı gözden geçiririz" dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, 16 Nisan'da yapılması planlanan referandumda "Evet" çıkması durumunda istifa etmeyeceğini söyledi.
● MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Hollanda'da 15 Mart'ta yapılacak seçimler demokratikleşme için milat, rejim değişikliğinin kıvılcımını çakması açısından da tarihi fırsattır. Bu vesileyle Hollanda'da yaşayan soydaşlarımıza, vatandaşlarımıza sesleniyorum: Türkiye-Hollanda ilişkilerini gerenleri sandıkta unutmayın." değerlendirmesinde bulundu.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ile İngiltere arasında diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümü münasebetiyle İngiliz mevkidaşı Theresa May'a dün kutlama mesajı gönderdi. Benzer bir mesaj da May'den Li'ye geldi.
● Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Kore Yarımadası'nda barış ve istikrarın korunmasını istediği vurgulandı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ilgili taraflardan yarımadanın nükleerden arındırılması hedefine ulaşmak için yapıcı rol oynamalarını istedi.
● Çin'in Latin Amerika Özel Temsilcisi Yin Hengmin'in Şili'de Asya-Pasifik bölgesinin ekonomik entegrasyonuna dair düzenlenecek toplantıya katılacağı açıklandı.
● Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Wan Gang, Çin tarafından üretilen büyük yolcu uçağı C919'un ilk uçuşunu bu yıl içinde gerçekleştireceğini söyledi.