CRI TÜRK Haber Turu - 04 Mayıs 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 04 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/fsiz0GA62cQ

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Soçi'de yaptığı görüşme, Rus basınında geniş yer buldu. Rusya'nın önde gelen gazeteleri, Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin çok sayıda haberin yanı sıra izlenim, makale ve köşe yazısı yayımladı.
● Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım'ın, Moldova Başbakanı Pavel Filip'in davetine icabetle 5-6 Mayıs'ta bu ülkeye resmi ziyarette bulunacağı belirtildi.
● Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya ile yapılan ticarete ilişkin, "Domates ile ilgili hassasiyet Rusya tarafında kademeli bir şekilde geçilecek, yasak kaldırılacak." dedi.
● CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, "AKP'nin Suriye politikası sıfırlanmış ve yükler Türkiye'nin üzerine binmiştir. Suriye'de sorun yaşamak istemiyorsanız Esad yönetimiyle bir kanal açın ve uluslararası meşruiyet açısından kimseye eyvallahınız olmasın." dedi.
● ÖSYM Yönetim Kurulunca, YGS'ye 15 dakika kuralı nedeniyle giremeyenlerle ilgili KDK tavsiyesiyle ilgili, "kurallara riayet etmiş adayların herhangi bir mağduriyetine yol açmadan yeni bir sınavın yapılmasının mümkün olmadığı" değerlendirmesi yapıldı.
● BM Genel Sekreter Yardımcısı Wu Hongbo, kısa süre sonra Beijing'de yapılacak Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun küreselleşme ve çifte kazanca dayalı işbirliği konusunda uluslararası topluma güçlü ve olumlu bir sinyal vereceğini açıkladı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, herhangi bir ülkenin Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ne herhangi bir müdahalesine izin vermeyeceklerini açıkladı.
● Çin'in İslamabad Büyükelçiliği ve Pakistan'ın Pakistan-Çin Akademisi tarafından ortaklaşa düzenlenen Bir Kuşak-Bir Yol konulu konferans dün Pakistan'ın başkenti İslamabad'da gerçekleştirildi.
● Eğitim Bakanlığı tarafından dün eğitim harcamalarına ilişkin ön istatistikler yayımlandı. Bu istatistiklere göre, Çin, 2016 yılında eğitim için yaklaşık 3,9 trilyon yuan (565,6 milyar ABD doları) harcadı ve bu rakam 2015 yılına göre yüzde 7,57 oranında bir artış gösterdi.
● Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki doğal güzellikler ile gelenek ve görenekleri konu alan birçok belgesel film, 50. Houston Uluslararası Film Festivali'nde ödül kazandı.