Telegram Kötüye Kullanıldı!

Telegram Kötüye Kullanıldı!

Geçtiğimiz hafta ios için Telegram uygulaması bir anda App Storeplatformundan kaldırılmıştı. Daha sonra ise sebebin uygunsuz içerikler olduğu açıklanmıştı. Son olarak, olayın gerçekten ciddi olduğu ortaya çıkmış durumda.

App Store yöneticisi Phil Schiller tarafından yapılan açıklamaya göre, uygulama üzerinden kullanıcılara çocuk pornosu servisi yapıldığı fark edildi. Böyle bir içeriğin App Store üzerinden dağıtılmasına kesinlikle izin vermeyeceklerinin altını çizen Schiller, geliştiriciye hemen bilgi verildiğini ve Kayıp ve İstismar Edilen Çocuklar için Ulusal Merkez gibi gerekli makamlara verdiklerini belirtiyoR.

Telegram, iMessage gibi uçtan uca şifrelememe ile kullanıcılar arasındaki mesajlaşmaların koruma alıyor. İçeriklerin ise uygulama tarafından kullanılan bir üçüncü taraf eklentisi üzerinden sunulduğu belirtiliyor. Güvenli mesajlaşma uygulaması, yasadışı içeriğin dağıtımı ile ilgili sorunu düzelttikten birkaç saat sonra tekrar uygulama mağazasındaki yerini almıştı.

Öte yandan, tüm bu haberlere rağmen uygulamanın Google Play Storeüzerinden kullanıcılara sunulmaya devam etmesi de tartışma konusu oldu. Apple uygunsuz içerikle ilgili bilgiyi kendilerine kimlerin sağladığını açıklamazken, aynı bilgi Google'a da gitti mi bilinmiyor.