Spotify, Türkiye Ofisini Kapatttı!

Spotify, Türkiye Ofisini Kapatttı!
 

Popüler müzik platformu Spotify, yaklaşık 4 yıldır Türkiye'de hizmet veren ofisini kapatıyor.

Peki Spotify Türkiye ofisi neden kapanıyor?

2013 yılından beri Türkiye'de temsil edilen Spotify, Türkiye ofisini kapama kararı aldı. Ticari sebepler nedeniyle Spotify Türkiye ofisinin kapatıldığı da açıklamada belirtildi.

Spotify Türkiye ofisinin kapanması ne anlama geliyor?

Ticari sebeplerle Türkiye ofisini kapadığını açıklayan Spotify, Türk kullanıcılarına hizmet vermeye devam edecek. Sadece Türkiye'de fiziksel olarak ofis olmayacak fakat Türkiye operasyonu devam edecek. Yani son kullanıcı tarafında en azından önümüzdeki kısa sürede bir değişiklik olmayacağını söyleyebiliriz. Uzun vadede ise hepimiz deneyimleyip, süreci göreceğiz.

Spotify'dan yapılan açıklama ise şöyle;

Türkiye Spotify için önemli bir pazar ve biz Spotify olarak dünyanın en iyi müzik hizmetini Türkiye'deki müzikseverlere sunmaya devam etmekte kararlıyız.

Türkiye'deki ofisimizin kapanıyor olduğu doğru ancak Türkiye'deki kullanıcılar ve sanatçılar için en iyi deneyimi sunmak üzere Türkiye pazarı ile ilgili olarak çalışmaya devam edecek bir ekibimiz bulunuyor.

RTÜK kararı etkili mi?

Meclisten geçmesi beklenen torba yasada, dijital servislerin RTÜK denetimine yolunu açan maddeler, bu kararı ne kadar etkiledi net olarak bilemiyoruz. Fakat torba yasanın hayata geçmesinden sonra servislerin RTÜK'ten dijital servislerin lisans alması gerekecek. Sadece lisans almayla da bitmiyor. RTÜK, global servislerin uygun gördüğü, fakat RTÜK'ün uygun görmediği içerikleri engelleme hakkına da sahip.

Bunun henüz teknik olarak nasıl olacağı netleşmese de, erişim engeli koyulma ihtimali yüksek. Yasa ile beraber Spotify gibi servisler RTÜK denetimine girecek. Ve bu noktadan sonra gelişmelerin nasıl ilerleyeceği henüz net değil.

Hem ticari, hem yükselen maliyetler hem de yasal etmenlerle beraber, SpotifyTürkiye ofisini kapatma kararı almış olabilir.

Kaynak: nediyor.com