Xi'den “Güney-Güney İnsan Hakları Forumu”na Kutlama Mesajı

Xi'den “Güney-Güney İnsan Hakları Forumu”na Kutlama Mesajı

 

Güney-Güney İnsan Hakları Forumu, Çin'in başkenti Beijing'de başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, foruma bir kutlama mesajı gönderdi.

Xi Jinping, küresel insan hakları davasının ilerleyişinin, gelişmekte olan ülkelerin ortak çabalarına borçlu olduğuna dikkat çekti.

Xi, uluslararası toplumun adil, açık ve kapsayıcı bir ruhla, gelişmekte olan ülkelerin halklarının iradesine saygı göstererek, onların insan haklarından yararlanmasını sağlamasını ve insanlık için ortak refah ile gelişmeyi gerçekleştirmesini beklediklerini belirtti.

Xi, herkesin insan haklarından yararlanmasının insanlığın yüce rüyası olduğuna dikkat çekti.

Xi Jinping, gelişmekte olan ülkelerin halklarının ulusal kurtuluş, bağımsızlık, özgürlük, eşitlik, onur ve mutluluk kazanmak için uzun süren mücadele verdiğini ve bunun dünya insan hakları davasının gelişimine önemli katkılarda bulunduğunu anımsattı.

ÇKP ve Çin hükümetinin, merkezinde halkın bulunması düşüncesinde ısrar ederek, her zaman halkın çıkarlarını en üst konumda tuttuğunu dile getiren Xi, halkın güzel bir hayata yönelik hayalleri gerçekleştirmek için çalıştıklarını ve Çin halkının temel haklarından yararlanma seviyesini sürekli yükselttiklerini belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı, kısa bir süre önce düzenlenen ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde Çin'in gelişimi için plan hazırlandığını ve bunun Çin'deki insan hakları çalışmalarını güçlü bir şekilde ilerleterek, insanlığın gelişmesine daha büyük katkı sunacağını kaydetti.

Gelişmekte olan ülkelerin nüfusunun küresel toplamın yüzde 80'inden fazlasını oluşturduğuna dikkat çeken Xi, insan hakları çalışmalarının ülkelerin kendi durumlarına ve halkın taleplerine göre ilerletilmesi gerektiğini vurguladı.

Xi, Çin halkının gelişmekte olan ülkeler dahil bütün dünya halklarıyla birlikte iş birliğini sürdürerek, kalkınmayı ilerletmeye, insan haklarını geliştirmeye ve insanlık için kader ortaklığını oluşturmaya hazır olduğunu ifade etti.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi ile Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen foruma, 70'den fazla ülke ile uluslararası örgütten 300'ü aşkın hükümet yetkisi ve bilim insanı katılıyor.