Kayıp Çin Vatandaşlarını Arama Çalışması Sürüyor

Kayıp Çin Vatandaşlarını Arama Çalışması Sürüyor

Tayland'da tekne faciasında kaybolan Çin vatandaşlarını arama çalışması sürüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying'in bugünkü basın toplantısında verdiği bilgiye göre, Çin'in gönderdiği arama kurtarma ekibi kayıp 6 Çin vatandaşını aramak için Taylandlı görevlilerle birlikte çalışmaları yürütüyor.

Çin tarafı, Tayland birimlerinin, arama alanının çapını genişletmesini istemişti. Tayland tarafı, kayıp Çin vatandaşlarına ulaşılıncaya kadar arama çalışmasının devam edeceğini açıkladı.

Tayland hükümeti, tekne faciasında ölen, yaralanan ve kaybolan Çin vatandaşlarının aileleri için 3 irtibat merkezi ve 1 misafirhane kurarak yardım ve destek sağlıyor.

Taylan başbakanı dün Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang'a mektup göndererek başsağlığı diledi. Tayland dışişleri bakanı da Çinli mevkidaşına konuyla ilgili olarak bir mektup gönderdi.

Diğer yandan Çin Dışişleri sözcüsü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında İran nükleer sorununa da değindi. Hua, İran nükleer anlaşmasını koruma ve uygulamanın zorlu bir görev olduğunu belirterek, Çin'in çok taraflılığı korumak için elinden geleni yapacağını belirtti. Hua, uluslararası hukukta dayanağı olmayan tek taraflı yaptırımları Çin'in kabul etmeyeceğini ve yasal haklarını koruyacağını sözlerine ekledi.