Çin'deki Döviz Rezervinde Artış

Çin'deki Döviz Rezervinde Artış

Çin'de merkez bankası işlevi gören Çin Halk Bankası'nın bugün açıkladığı rakamlara göre, Haziran ayı sonunda Çin'in döviz rezervi 3 trilyon 112 milyar 100 milyon ABD Doları'nı bularak Mayıs ayına oranla 1 milyar 500 milyon dolar arttı.

Çin Devlet Döviz İdaresi, Haziran ayında döviz piyasasının genel olarak istikrarlı şekilde çalıştığını, uluslararası gelir-gider dengesinin korunduğunu duyurdu.

Çin Finans 40 Forumu'ndan (CF40) kıdemli araştırmacı Guan Tao, dövizde arz-talep dengesinin gerçekleştirildiğini, gelecekte temel olarak yurt içi ekonomik performansa odaklanılması gerektiğini belirtti. Guan Tao, mevcut öngörüler doğrultusunda Çin ekonomisinin yüzde 6,5'i aşan bir büyüme gerçekleştirebileceğini, bu rakamın döviz oranı ve döviz rezervinde istikrara katkı sağlayacağını kaydetti.

Devlet Döviz İdaresi yetkililerine göre, gerek yurt dışından ve gerekse yurt içinden kaynaklanan çeşitli unsurların etkisiyle, Çin'de döviz rezervi belli bir dalgalanma içinde kalsa da genel olarak istikrarını koruyacak.