Çin ve Almanya Korumacılığa Karşı Birlikte

Çin ve Almanya Korumacılığa Karşı Birlikte

Çin ve Almanya, 9 Temmuz Pazartesi günü Berlin'de, güçlü, dengeli ve sürdürülebilir bir küresel ekonomik büyümeyi teşvik etmek için korumacılığa karşı kesin tavır almak ve çok taraflılık kurallarına dayalı serbest ticaret sistemini desteklemek hususunda birleştiler.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Berlin'de eş başkanlıklarını yaptıkları hükümetler arası istişari görüşmelerin beşinci toplantısında bu açıklamaları yaptılar. 

Her iki taraf, finans ve ekonomiye ilişkin işbirliğini derinleştirme; üst düzeyde mali diyalog ve diğer mekanizmaları olabildiğince kullanma; makroekonomik politikalarda iletişimi geliştirme; ikili ve üçüncü tarafın bulunduğu piyasalara ilişkin finansman platformları oluşturma konusunda anlaşmaya vardı.

Almanya Çin'in mali piyasasını dışa açmaya dönük önlemlerini takdir ederken, Çin de Frankfurt finans merkezinin ve renminbi off-shore piyasasının oluşmasını destekliyor.

İki ülke, ekonomi, ticaret ve yatırım alanında ikili ilişkilerin teşvik edilmesi; serbest ticaretin, adil ve kabul gören kurallara dayalı uluslararası bir piyasanın ve piyasalara kolay ulaşımın desteklenmesi için görüş birliğine vardılar.  

Çin, Almanya ile diğer piyasaların ortaklık halinde keşfi için görüşmelere; Almanya da, mevcut avantajlarından Çin ile Endüstri 4.0 konusunda yararlanmaya istekli olduklarını beyan etmişlerdir. 

Her iki hükümet, iki ülkenin şirketleri için bir işbirliği platformu oluşturmaları ve daha elverişli bir iş ortamı yaratmaları gerektiği görüşünde birleşiyorlar.   

Çin, Almanya'yı ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmaya ve Çin'deki yatırımlarını yaygınlaştırmaya davet etmektedir. Pekin, ayrıca Alman firmalarını Çin'in Orta ve Batı bölgelerinde yatırım yapmaya ve fabrika kurmaya teşvik etmektedir.