“Stres Bedenimizdeki Tüm Hücreleri Etkiler”

“Stres Bedenimizdeki Tüm Hücreleri Etkiler”

Psikolog Cemre Menteşe, stres yönetiminin nasıl yapılabileceği hakkında ipuçları verdi. Menteşe, stresin bedenimizde tüm hücrelerin ve organların etkilendiği bir rahatsızlık olduğunu, ayrıca mevsimsel değişikliklerin de vücudumuzda stres yarattığını dile getirdi.

CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programının "Akşam Yorumu" bölümünde Cemre Menteşe şöyle devam etti; "Çalışma saatleri, trafik, dinlenememek, tatile çıkamamak, yetişememek, işleri yetiştirememek, arkadaşlara ve yakınlara zaman ayıramama, hastalık geçirme, iş stresi, mobbinge maruz kalmak, maddi sıkıntılar, ilişki sorunları yaşamak strese yol açabiliyor. Bunun yanı sıra, mükemmeliyetçilik gibi bazı kişilik özellikleri de stres kaynağı olabiliyor. Herkes birtakım nedenlerle stres yaşayabilir ancak, stres bireyseldir. Stres yaratan her unsur, her insanda psikolojik ya da fizyolojik açıdan aynı etkiyi göstermez. Mesela tıbbi bir nedene dayanmayan göz seyirmesi, kas ağrıları, stres kaynaklı bir fiziksel belirtidir. Stresin psikolojik belirtileri arasında, aşırı mutsuz ya da tükenmiş hissetmek, işe gitmek istememek, ayakların geri geri gitmesi, yorgunluk ve isteksizlikler yer alır.

"Strese Karşı Çözüm"

Menteşe, strese karşı neler yapılabileceğine dair şunları söyledi; "Öncelikle kişinin kendi stresine sıfır ile yüz arasında bir değer vererek, strese neden olan durumların neler olduğunu yazarak listelemesi, sorunu saptamak açısından önemlidir. Sonrasında da bu stresi yönetebileceğine dair kendine güvenine sıfır ile yüz arasında bir puan vermelidir. Bu değer eğer çok düşükse, mutlaka bir destek alması gerekir ama bu konuda kendine güveni varsa, zamanı yönetebileceğine, hiçbir şeyi ertelemeyeceğine dair kendine söz vermesi gerekir. Önünde çok uzun bir iş varsa, bunu bölerek gerçekleştirmeli, gerektiğinde yardım almalıdır. Ayrıca her bireyin kendine zaman ayırması gerekir. Kendini iyi hissettiren şeyleri yapmaya mutlaka zaman ayırmalı, mesela yürüyüş yapmak, sinemaya gitmek ve benzeri aktiviteler yaratmak çok faydalıdır. Üçüncüsü, sosyal destektir, yani sevdiklerinle zaman geçirmek. Düzenli beslenmek, egzersiz yapmak, en azından tatil gününde rahat giyinmek, kendini iyi hissettirecek şekilde hareket etmek, çözümü hızlandırır".