'Seçim Sonrasında, Yurt İçi Piyasalar Olumlu Tepkiler Verdi'

'Seçim Sonrasında, Yurt İçi Piyasalar Olumlu Tepkiler Verdi'

Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş, seçim sonrası ekonominin durumunu değerlendirdi. Memiş, tüm sektörlerde seçim öncesi süreçte ciddi fiyat farklılıklarının oluştuğunu ve Türkiye'nin yaklaşık iki aydır erken seçim fiyatlandırması içinde olduğunu dile getirdi.

CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programının "Akşam Yorumu" bölümünde İslam Memiş şunları söyledi; "erken seçim fiyatlandırması, siyasi belirsizliği beraberinde getirdiği için yerli ve yabancı yatırımcılar, yeni bir pozisyon alma ihtiyacı duydu. Ayrıca Trump'ın korumacı tutumu ve ticaret savaşıyla ilgili başlayan süreç, gelişmekte olan ülke ekonomilerini olumsuz yönde etkiledi. Dolar endeksindeki sert yükselişler, gelişmekte olan ülkeleri etkiledi. Yurt içi piyasalarda 4.90 liraya kadar yükselen bir dolar kuruyla iki ayı geride bıraktık. Seçim sonucunda Tayyip Erdoğan'ın seçilmesi sonrasında yurt içi piyasalar, olumlu tepkiler verdi ve ilk gün dolar kuru 4.53 seviyesine kadar geriledi. Yatırımcılar tarafından da bu düşüşler, alım fırsatı olarak değerlendirildi. Ardından aynı gün öğle seansında dolar kuru 4.72'ye kadar yükseldi".

"EYLÜL'DEN İTİBAREN DOLAR KURUNDA AGRESİF DALGALANMALAR BEKLENİYOR"

Seçim sonrası dönemin ekonomi ve kurlara nasıl yansıyacağı hakkındaki öngörüsünü Memiş şu şekilde ifade etti; "Piyasalardaki iyimserlik kısa vadeli de olsa devam edecek. Türkiye'de artık yönetim sisteminin değişimiyle, ekonomi sistemi de kökünden değişiyor.  Bu bir süreç zor olabilir. Çünkü enflasyon, cari açık ve işsizlik rakamları halen çift haneli ve ticaret savaşları da göz önünde bulundurulduğunda, dövizdeki düşüşler kalıcı olmayabilir. Bu rakamların tek haneliye düşürülmesi ve tam bağımsız bir merkez bankası politikası gerekli. Ayrıca OHAL kalkmalı ve yeniden yurt dışından sıcak para akması sağlanmalı. Dünyada doların değer kazanması nedeniyle yurt içinde de yine 4.90 seviyeleri görülebilir. Piyasalar duyguyla değil mantıkla hareket eder. Dolara bağımlılığımız devam ettikçe, ister istemez yurt dışındaki gelişmeler yurt içi piyasaları etkileyecektir. Donald Trump'ın ne yapacağı belli olmuyor, değişken tavırlar sergiliyor. Döviz ile ticaret yapan ya da döviz borcu olanlara tavsiyem; bu kademeli düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmeleridir. Eylül ayından itibaren dolar kurunda agresif dalgalanmalar olabilir. 5:00 hatta 5:15 seviyeleri bizim için sürpriz olmayacaktır. Piyasalarda altının ons fiyatı konuşuluyor, 1267 dolar seviyesine kadar geriledi ancak dolar kuru çok yüksek olduğu için altının fiyatından faydalanılamadı. Doların yükselişi nedeniyle yurt içinde altının fiyatı 205 TL seviyesine kadar yükseldi. Ama 57. Hükümet kurulup, yapısal reformlar hayata geçirildikten ve OHAL kalktıktan sonra tekrar iç piyasalarda bir iyimserlik başlayabilir. Ancak altının fiyatı, yıl sonuna doğru dolar kuru ile birlikte 215 seviyesine çıkması bizim için sürpriz olmayacaktır".