Nevşin Mengü İlk Kitabını CRI TÜRK'e Anlattı

Nevşin Mengü İlk Kitabını CRI TÜRK'e Anlattı

Gazeteci Nevşin Mengü ilk kitabı İnsanın Düşünmekten Canı Yanar mı?'yı CRI Türk'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da anlattı. 2009 yılında İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerini takip ettiği yılları kaleme alan Mengü, kitabında İran'da yaşadıklarını ve o dönemde dile getiremediklerini anlattığını ifade ediyor. Nevşin Mengü kitabında yıllardır tartışılan Türkiye, İran olur mu? sorusuna da değiniyor. 

"KADINLARIN SOKAKTA KOŞMASI YASAK!"

İran'da hayatın çok zor ifade eden Nevşin Mengü, kadınların markete giderken hava 40 derece olsa bile üzerine bir manto giymek zorunda olduğunu ifade ediyor. Kadınların dışarıda koşmasının bile yasak olduğunu anlatan Mengü, gazetecilerin de İRŞAD Bakanlığı'nın izni olmadan haber yapmasının yasak olduğunu söyledi. İran'da ne olup bittiğinin dünyaca bilinmemesinin nedenin de medya üzerindeki bu baskıdan kaynaklandığını anlatan Mengü, Türkiye ve İran karşılaştırmasına, Türkiye, İran olur mu? sorusuna da yanıt verdi.

"SİZİ İÇERİ ATIYORLAR VE AYLARCA İDDİANAME HAZIRLANMASINI BEKLİYORSUNUZ"

Türkiye, İran olur mu sorusunun Türkiye'deki seküler kesim tarafından ülkenin muhafazakârlaşmasının bir sembolü olduğunu dile getiren Mengü, her ülkenin koşulunun farklı olduğunu ifade etti. İran'daki Şiizm hâkimiyetinden söz eden Mengü, Türkiye'deki Hanefi- Sünni İslam'ın daha farklı olduğunu belirtti. 2009'da İran'daki durumun çok kötü olduğunu anlatan Mengü, Türkiye'de de şu anki durumun en az o kadar kötü olduğunu vurguladı. "Sizi içeri atıyorlar ve aylarca iddianame hazırlanmasını bekliyorsunuz" diyen Mengü, avukatlara baskı yapıldığını, müvekkillerin avukatlarıyla görüştürülmediğini, görüştürülse de bunun kayıt altına alındığının altını çizdi. Nevşin Mengü bu durumun insan haklarına aykırı olduğunu da sözlerine ekledi.

"SANSÜRÜN GETİRDİĞİ BİR OTOSANSÜR VAR"

Habercilikteki muhafazakârlığa dair de açıklamalarda bulunan Mengü, sansürün getirdiği bir oto sansür olduğunu söyledi. Nevşin Mengüi bu sansürün siyasi meselelerden daha çok magazin haberlerinde göze çarptığını söyledi.  Yıllar önce Deniz Akkaya ve Cem Yılmaz'ın çektirdiği fotoğrafları örnek veren Mengü, "şu anda bunu tahayyül bile edemiyoruz" diye konuştu. Magazin haberlerinde daha çok sanatçıların ikinci eşlerinin haberlerinin ya da Umre'ye gidenlerin haberinin görüldüğünü söyleyen Mengü, ikinci eş haberlerinin de garip bir şekilde normalleştirildiğini vurguladı. Mengü, "siyaset, toplum neye evrilirse habercilikte onun yansıması oluyor herhalde" dedi.  

Nevşin Mengü, kitap yazmaya devam edeceğini "gazeteci olarak bir şeyleri içinde tutmak istemiyorsun" ifadesiyle dile getirdi.