Çolakoğlu, ABD ile Çin Arasındaki Ticari Anlaşmazlığı Değerlendirdi

Çolakoğlu, ABD ile Çin Arasındaki Ticari Anlaşmazlığı Değerlendirdi

Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Çin ve ABD arasında yaşanan ticari anlaşmazlık sürecini ve Gazze'de yaşananları değerlendirdi. Çolakoğlu, ABD ile Çin'in dünyanın en büyük iki ekonomisi ve birbirlerinin ticari ortağı olduğunu vurguladı.

CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında Selçuk Çolakoğlu, şunları söyledi; "Trump'ın, Çin'e karşı ek ticari yaptırımlar almaya karar vermesi, Çin'de tepkiyle karşılandı. ABD'nin Çin'den bir takım radikal beklentileri var, özellikle ABD'nin ticaret açığının iki yıl içerisinde iki yüz milyar dolar azaltılması söz konusu ki bu çok büyük bir rakam. Yine aynı şekilde Çin'in hükümet yardımı olarak şirketlere yaptığı yardımların büyük bir ölçüde azaltılması var. Bu ABD açısından, Çin firmalarının rekabet gücünü arttırıyor. ABD'nin ısrarcı olduğu konulardan bir diğeri de fikrî mülkiyet hakları konusunda Çin'in daha sıkı bir takipçi olması talebi var".

Çin ile ABD Arasında Ticaret Savaşı Çıkması, Küresel Bir Krize Neden Olabilir

Çolakoğlu, ABD'li ve Çinli yetkililer arasında bir müzakere süreci başlatıldığını belirterek, Çin'in büyük Telekom şirketine ABD'nin uyguladığı yaptırımı kaldırmak konusunda ısrarcı olduğunu dile getirdi. Gelinen noktada, Çin ile ABD ticaret savaşı olasılığının, dünyada çok büyük bir endişeyle karşılandığını belirten Selçuk Çolakoğlu şu şekilde konuştu; "Çin, bu sorunun müzakereler sonucunda çözülebileceğini, böyle bir savaşın kazananının olmayacağını defalarca kez yetkililer vasıtasıyla söyledi. Bu sadece Çin ve ABD'yi değil, tüm dünyayı etkileyen bir konu ve eğer burada ABD tek taraflı adımlar atarsa, bu durum dünya ticaretinde de büyük sıkıntılara neden olabilir ve dünyayı ekonomik bir krize sürükleyebilir ve bu kriz de 2008 yılında ortaya çıkan küresel krizden çok daha büyük olabilir çünkü burada dünyanın en büyük iki ekonomisinden bahsediyoruz ve Trump'ın bu yaptırımları sadece Çin'i kapsamıyor. Aynı zamanda Avrupa ülkelerini, Rusya'yı ve başka ülkeleri de kapsıyor. Dolayısıyla dünya ekonomisi öngörülemez bir yere doğru evirilebilir

Gazze'de Bir Katliam Gerçekleşmesi Beklenmiyordu

Gazze'de yaşanan katliam ve Filistin'in ABD'deki temsilciliklerini geri çekmesi hakkında Çolakoğlu, "Trump iktidara henüz gelmeden önce bile İsrail ile iş birliği yapacağının sinyallerini vermişti. Obama döneminde ABD İsrail ilişkileri epey uzak seyrediyordu. Trump ise Netanyahu ile çok sıcak bir diyalog geliştirdi, ayrıca da Ortadoğu'da daha aktif ve İsrail merkezli ABD dış politikasına dayanan fotoğrafı önceleyeceğinin mesajını verdi. İsrail elçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması da Trump'ın vaatlerinden biriydi. Tüm dünyanın karşı çıkmasına rağmen de bu hafta bu vaadini gerçekleştirdi. Bu taşınmadan ötürü de Filistin topraklarında protesto gösterilmesi bekleniyordu. Ama beklenmeyen bir şey vardı ki o da İsrail güvenlik güçlerinin çok sert bir müdahaleyle 60'tan fazla insanın katletmesiydi. Bu durum krizi tırmandırdı" ifadelerini kullandı.