“Bu İttifakla Erime Durmayacak, Devam Edecek”

“Bu İttifakla Erime Durmayacak, Devam Edecek”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın konuğu oldu.

CRI Türk Özel'de iç siyaset gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Tanal, Afrin operasyonu hakkında da önemli değerlendirmeler yaptı.

"EKSİK OLAN SURİYE MERKEZİ HÜKÜMETİ İLE DİPLOMASİNİN YÜRÜTÜLMEMESİDİR"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Afrin operasyonunu desteklediklerini söyledi ve sınır güvenliği açısından sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiğini kaydetti.

"Bu tür sınır güvenliği sadece askeri operasyonlarla olursa kalıcı olmaz diplomasi de kullanılmalı. Burada diplomasiyi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dediğimiz Suriye merkezi idaresinden ayrılmış kişilerle mi yapmalı yoksa Suriye merkezi hükümeti ile mi yapmalı sorusu akla gelebilir" diyen Tanal,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bu diplomasiyi neden Suriye merkezi idaresine başkaldıranlarla yürütüyoruz neden Suriye merkezi idaresi ile yürütmüyoruz? Operasyon başlamış biz Amerika ile Rusya ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile görüşüyoruz. Burada eksik olan Suriye merkezi hükümeti ile diplomasinin yürütülmemesidir. Afrin Suriye'nin toprağı, Suriye'nin toprağında ÖSO dediğimiz merkezi hükümete isyan eden bir topluluk. PKK da aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne isyan eden bir terör örgütü. Bizim için PKK/PYD ne kadar terör örgütüyse aynı şekilde diğer örgütler de, oradaki merkezi idareyi düşünmek lazım."

Merkezi idarenin terörist gördüğünü Türkiye'nin kendi operasyonlarında diplomasi muhatabı almaması gerektiğini ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal "Bu tür örgütleri muhatap aldığımız sürece bizim başımız dertten kurtulmaz, sınır güvenliğini sağlayamayız. Biz merkezi idareyi muhatap alırsak orada ne Amerika ne Rusya kalır" dedi.

"Bir bölgeye Amerik, bir bölgeye Rusya gelmiş adeta Suriye toprakları Rusya ve Amerika'nın oyuncak sahası hailne gelmiş durumda" açıklamasını yapan Tanal, şöyle konuştu:

"Bunların girdikleri alanlarda kiminin yanında PYD var, kiminin yanında başka örgütler var. Peki, terör örgütleri ileride bizim başımızı ağrıtmayacak mı? Bunlar iki büyük güç devlete sırtlarını dayayıp yine bize meydan okumayacaklar mı? Biz madem bu kadarını görebiliyoruz neden Suriye merkezi idaresini diplomasi açısından muhatap almıyoruz, bu operasyon açısından diplomasinin eksik ayağını yürütüyoruz. Geçmişte siyasi iktidar, Suriye merkezi hükümeti ile bazı sıkıntılar yaşamıştır ama siyasette ve devletler hukukunda devletlerin menfaatleri önemlidir. Mutlak suretle sınır güvenliğimiz açısından orada sınırın terörden temizlenmesi lazım ve bunun da yolu merkezi idare ile diyalogla ve diplomasiden geçer."

MahmutTanal-2

"BU İTTİFAKLA ERİME DURMAYACAK, DEVAM EDECEK"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, seçim ittifakları konusunda da değerlendirmede bulundu. "MHP ve AKP'nin ittifakı aslında 16 Nisan Anayasa referandumu ile belliydi" diyen Tanal  "16 Nisan ikisinin de oylarının pik yaptığı dönemdi. O andan itibaren ikisi de erimeye devam ediyor. İki siyasi partinin bu şekilde seçim ittifakı yapması oylarında yükseliş yapmaz erime aynen devam eder. Bu erimeyi şu aşamada hiçbir şey durduramayacak ancak durdurabilmek için hamle yapmaları gerek. Dünyaya baktığımızda seçimlerde sağ partiler yani milliyetçi partiler revaçta onlar daha fazla oy alıyor. Şu aşamada yaptıkları daha ırkçı,baskıcı, otoriter söylemler o erimeyi durdurmaya çalışıyorlar ama bu ittifakla erime durmayacak, devam edecek." ifadelerini kullandı.

MahmutTanal-3

"SEÇİM ÜLKEMİZ AÇISINDAN BİR ÇAREDİR"

CHP'nin seçim stratejisine değinen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhuriyet Halk Partisi için ülkedeki en büyük sorunun adaletsizlik olduğunu belirtti. Adaletin toplumun her kesiminde siyasi partisi ve görüşü ne olursa olsun herkesin özlemle istediği bir kavram olduğunu vurgulayan Tanal "Bu adalet duygusu yoksunluğu nedeniyle genel başkanımız adalet yürüyüşü yapmıştı, dünyanın en uzun süren yürüyüşüydü. Bu açıdan biz ısrarla bir an önce Türkiye'nin bu girdaptan çıkması ve seçimlerin yapılmasını istiyoruz. 2019 seçimlerine bu işin bırakılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Onun için genel başkanımız grup toplantılarında da birkaç kez erken seçime siyasi iktidarı davet etti, siyasi iktidar duymamazlıktan geldi. Bence seçim ülkemiz açısından bir çaredir" diye konuştu.

"Cumhuriyet Halk Partisi'nin ittifakı milletledir, halkladır, ezilenlerledir, mağdurlarladır, asgari ücretlilerledir, işçilerledir, baskıya zulüme maruz kalanlarladır, emeklilerledir, yoksul kesimlerledir" diyen Tanal şöyle devam etti:

"Biz millet dışında ittifak anlamında kim gelmek istiyorsa kucağımızı açıyoruz. Kim adalet, özgürlük duygusunda, demokrasi ve hukuk devleti paydasında gelip destek verecekse herkesi bekliyoruz, bizim partisel anlamda bir ittifikamız yok. Biz MHP-AKP içerisinde onlara oy veren kardeşlerimizi de bekliyoruz çünkü söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Biz şu anda vatan ve millet noktasındayız. Ülkemizin rejim meselesini koruma kollama noktasındayız. Mevcut AKP iktidarı geldiği günden beri hep ülkenin başı derde girmiştir."

MahmutTanal-4

"OLAĞANÜSTÜ HÂL, OLAĞAN HALE GELDİ"

Olağanüstü Hâl (OHAL) ile ilgili de açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, "OHAL kanunu niçin ilan edildi? 15 Temmuz hain FETÖ darbesi girişimi neticesinde ilan edildi. Gerekçesi neydi, 15 Temmuz darbesi demokrasimizi, hukuk devletini, temel hak ve özgürlükleri tehdit ediyordu. Şiddet olaylarının yaygınlaşması nedeniyle bunlarla mücadele etmek ve bunları sona erdirmek içindi." değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa hükümleri uyarınca OHAL'in her seferinde en fazla dört ay uzatılabildiğinin altını çizen Tanal, o dönemde iktidar yetkililerinin bunu üç ay alıyoruz ama en fazla 45 gün olacak sonra kaldıracağız dediklerini belirtti.

"Bugün 2018 yılındayız bu süre içinde OHAL'in devam etmesi aslında Türk demokrasisine, Türk ekonomisine ve hukuk devletine zarar veriyor" diyen Tanal sözlerini şöyle tamamladı:

"Şu anda ülke içinde yaygın şiddet olayları var mı, yok, demokrasimizi ülke içinde tehdit eden olay var mı, yok, hukuk devletini temel hak ve özgürlükleri tehdit eden şiddet olayları var mı, yok. Bunlar yokken niçin kaldırmıyorsun? Şu an Türkiye'de 31 tane KHK çıktı, bunlardan beş tanesi Meclis'e geldi. 26 tanesi gelmedi. Anayasamız diyor ki "OHAL'in gerektirdiği durumlardan ötürü Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarabilirsiniz". Nedir bu? Demokrasiyi hukuk devletini tehdit eden unsurlar varsa yaygın şiddet eylemleri varsa bunları bertaraf etmek için siz KHK çıkarabilirsiniz. Çıkarılan KHK'lara baktığımız zaman hiçbirinin OHAL ile ilgisi olmadığını görüyoruz. KHK'larla Sosyal Güvenlik Yasasi sistemi değişti, taşeronda çalışanlar kadroya geçirildi, kış lastiği düzenlemesi getirildi, rektör seçimleri getirildi, şeker işletmeleri fabrikaları kapatıldı, YÖK tarafından istihdam edilen araştırma görevlilerinin kadroya alınması düzenlemesi yapıldı, Türk Varlık Fonu'nda değişiklik yapıldı. Varlık fonu mu darbeyi yaptı, şeker fabrikaları mı darbeyi yaptı, kış lastiği düzenlemesi daha önce yapılsa darbe olmayacak mıydı? Darbe ile ilgisi olmayan muhalif akademisyenlerin, öğretim üyelerinin, gazetecilerin cezaevine atılması… Kamu kurumlarından atılması, bu yetmediği gibi açlığa bıraktılar. Olağanüstü hâl artık olağan hale geldi, iktidar bunun nimetlerinden yararlanıyor."

Röportaj: Tuğçe Akkaş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/_oJSLjbI2OE