20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali'nin Onur Ödülleri Verildi

20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali'nin Onur Ödülleri Verildi

20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali'nin Onur Ödülleri, dün gece İstanbul'da Soho House-Big Room'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

TÜRSAK Vakfı'nın organize ettiği, CRI TÜRK ve Çin Uluslararası Radyo ve Televizyon yayıncılık ağı CIBN destekleri ile bu sene 1-7 Aralık tarihleri arasında, günümüz "Çin Sineması"na odaklandı.

"Çin'e Bak, Dünyayı Gör" adlı bölüm kapsamında festival, günümüz Çin Sineması'ndaki film üretimini tüm çeşitliliğiyle yansıtmayı hedefleyen 10 yeni filmden oluşan bir seçkiyi seyirciyle buluşturdu.

Festivale konuk olan Türk ve yabancı film ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilen gecede, geleneksel Onur Ödülü bu yıl, sinemamızın değerli yapımcı ve yönetmeni Necip Sarıcı'ya sunuldu. Sarıcı, ödülünü Mustafa Kemal Atatürk'e adadı. TÜRSAK Vakfı'nın kültüre ve sanata katkılarıyla fark yaratan isimleri onurlandırmak amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü'nün bu yılki sahipleri ise Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve yazar Doğan Hızlan oldu.

Ayrıca, Çin Uluslararası Radyosu'na verilen özel katkı ödülünü, CRI adına, CRI TÜRK yayın direktörü Ma Yuyao aldı.

TÜRSAK Vakfı başkanı Fehmi Yaşar yaptığı konuşmada, festival kapsamında bir vefa borcu olarak sinemaya katkılarından ötürü sinema aşığı, vefa arşivcisi ve incelik koleksiyoneri olarak tanımladığı Necip Sarıcı'nın arşivindeki zengin koleksiyonun, "Necip Sarıcı Sinema Müzesi"nde sergilenmesi dileğiyle, sinemaya olan benzersiz aşkı için teşekkür ettiğini dile getirdi. Yaşar, Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü sunulan Doğan Hızlan için, "ömrüm sizden öğrenmekle geçti, bilgeliğinize olduğu kadar, derinlik ve inceliğinize, sanatsal yetkinliğe olan aşkınıza, amatörlüğe verdiğiniz değere, kıymet bilirliğinize, hakiki kibarlığınıza, etik ve ahlakınıza hayranım" dedi. Fehmi Yaşar son olarak, Eczacıbaşı ailesinin sanat ve kültüre değen elleri emekleri katkı ve himayeleri olmasaydı, güzelliğiyle bizi sarhoş eden bu şehir, kurak bir çöl olurdu diyerek, Bülent Eczacıbaşı'na, sanata ve kültüre sınırsız, koşulsuz ve sansürsüz destek veren aile geleneğini sürdürdüğü için teşekkür etti.

Çin'in İstanbul Başkonsolosu Qian Bo yaptığı konuşmada, "ülkeler arasındaki sağlam ilişkiler, halkları arasındaki karşılıklı anlayıştan kaynaklanan yakınlığa dayanır. Asya'nın iki ucunda bulunan Çin ve Türkiye, eski İpek Yolu'yla geçmişe dayalı güçlü bir dostluğa sahiptir ve inanıyorum ki Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali kapsamındaki Çin Filmleri Haftası, iki ülkenin sinema sektöründeki iş birliği için yeni bir sayfa açacak, dialog yoluyla halkların birbirini tanıması, dostluk derinleştirmesi ve geçmişten gelen kültürel bağların sağlamlaşması için iyi fırsatlar yaratacaktır" ifadelerini kullandı. Qian, Türk izleyicilerin, geniş bir konu yelpazesini içeren, Çinli modern filmleri izleyerek, Çin'in sunduğu çağdaş fikirleri hissedeceğini ve Türk ile Çinli sinemacıların bir araya gelmesinin, iki ülkenin sinema sektöründe iş birliğini geliştirmesine fırsat sağlayacağını vurguladı. Qian Bo, Çin ile Türkiye ortaklığıyla çekilecek "Büyülü An" adlı film için de çalışmaların sürdüğünü müjdeledi.

Haber: Özlem Arıkan Serbez